Áll a bál: már minden oldalról támadják Szerbia gázellátását

2025. január 12. 12:27

Az Oroszország elleni új amerikai szankciók Szerbia fő gázszolgáltatóját célozzák, és Azerbajdzsán is bejelentette, hogy elzárja a csapot.

2025. január 12. 12:27

Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, az Egyesült Államok szankciókat vetett ki a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) ellen a több mint 50 százalékos orosz tulajdonjog miatt.

A Politico szombaton arról számolt be, hogy a szankciókon túl újabb kihívással szembesült Magyarország déli szomszédja: Azerbajdzsán is elvágná a gázellátást. Így Szerbia energiaellátását kettős nyomás nehezíti. 

Ezek a legsúlyosabb szankciók, amelyek valaha is érintettek egy szerbiai vállalatot”

 – mondta Aleksandar Vučić szerb elnök pénteki sajtótájékoztatóján. A pénteken bejelentett amerikai szankciók között szerepelnek a szerbiai Naftna Industrija Srbije (NIS) vállalatra vonatkozó korlátozások, amely az orosz Gazprom és a Gazprom Neft többségi tulajdonában van.

„Az orosz érdekeltségek teljes kivonulását kérik tőlünk” – mondta. „Még a 49 százalékos részesedés lehetőségét sem engedik meg, hanem a NIS-ből való teljes kiszállást követelik.”

A szerb kormánynak csak 29,8 százalékos tulajdona van a vállalatban. A Politico a lehetséges vásárlók közt említi a magyar MOL-t is. 

Ütés a másik oldalról

Szombaton hirtelen újabb drámai sajtótájékoztatót hívtak össze, amelyen Vučić bejelentette, hogy Azerbajdzsán is leállítja az ellátást.

Mától kezdve nem számíthatunk arra az 1,7 millió köbméter gázra, amely naponta érkezett az országunkba”

 – mondta Vučić az újságíróknak.

Azerbajdzsán alternatív gázforrásként szolgál Délkelet-Európa nagy része, valamint Olaszország számára a Adria-gázvezetéken keresztül, amelyet később a déli folyosóhoz nem tartozó más európai országokba is eljuttathatnak.

Az amerikai szankciók végső soron a Kreml befolyásának egyik alappillérét rombolhatják le Szerbiában, amely a baráti kapcsolatairól és az Oroszország iránti támogatásáról ismert – írja a Politico elemzése. 

A lap szerint felmerül a kérdés, hogy Baku miért döntött úgy, hogy szintén csapást mér Vučić-ra, mikor Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök és Vučić között baráti kapcsolatok vannak. Szerbia rendszeresen exportál fegyvereket Azerbajdzsánba, amelyek becsült éves értéke meghaladja az 50 millió dollárt.

Egyes feltételezések szerint ez Moszkva kísérlete lehet arra, hogy Azerbajdzsánon keresztül nyomást gyakoroljon Szerbiára. 

Bár Baku hivatalosan tagadja, hogy orosz gázt szállítana a déli gázfolyosón keresztül, széles körben úgy vélik, hogy az átirányító csatornaként működik, és segít Moszkvának elkerülni a szankciókat.

Nyitókép: Vladimir Zivojinovic / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Oldalkosár
2025. január 12. 15:54
Vučić Bidennel már ne álljon szóba. Trumppal tárgyaljon.
kir2vik
2025. január 12. 15:53
"Egyes feltételezések szerint ez Moszkva kísérlete lehet arra, hogy Azerbajdzsánon keresztül nyomást gyakoroljon Szerbiára." Mi van? Magyarázza már el valaki...
nempolitizalok-0
2025. január 12. 15:39
"Az amerikai vállalatok 2023-ban 1,2 milliárd dollár adót hoztak az orosz költségvetésbe. Amint arról a Newsweek magazin beszámolt , ez a szám az Egyesült Államokat teszi a legnagyobb külföldi jövedelemadó-fizetővé az Orosz Föderációban."
martens
2025. január 12. 15:35
Tróger banda ez.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!